Në Evrovizionin 2018 fitues shpallet Izraeli: më 2019-n do të këndohet në Jerusalem (VIDEO)

00:40 – Ka përfunduar edhe edicioni i 63-të i Evrovizion 2018 (Eurovision Song Contest 2018) që këtë vit u mbajt në Lisbonë të Portugalisë, transmeton Portalb.mk. Fituese është Izraeli.

Ishin votat e publikut që këngëtaren Neta, me këngën “TOY” e bënë fituese të “Eurovision Song Contest 2018”, duke bërë që më vitin 2019 Evrovizioni të shkojë në Jerusalem (gjithsej 529 vota).

Mbrëmja finale i gjet edhe këngëtarët shqiptarë me vota dhe goxha lartë të ranguar.

Eleni Foureira, këngëtarja shqiptare që përfaqëson Qipron mori 253 vota nga publiku, duke u renditur e dyta (gjithsej 436 vota), Ermal Meta që përfaqësoi Italinë mori 249 vota nga publiku dhe u rendit i pesti (gjithsej 308 vota), e kurse Eugent Bushpepa që përfaqësoi Shipërinë mori 54 vota nga publiku dhe është renditur në vendin 11-të (gjithsej 184 vota).

Në vendin e 3-të u rendit Austria me gjithsej 342 vota dhe në vendin 4-t Gjermania me gjithsej 304 vota.

Rangimi pa votat e publikut

11:50 – Tashmë edhe zyrtarisht janë mbyllur votimet për edicionin e sivjemë të Evrovizion 2018, njofton Portalb.mk.

11: 10 – Finalja e Eurovisionit mbyllet me performancën e Ermal Metës

Ermal Meta, shqiptari që po përfaqëson Italinë në Eurovision, mbylli finalen e kësaj gare me performancën e tij.

Ja edhe një pjesë e interpretimit “live” të Ermal Metës.

E parafundit në listën e performuesve ishte edhe Eleni Foureira, këngëtarja tjetër me prejardhje shqiptare që përfaqëson Qipron.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP