Sulmet ajrore nga Izraeli lanë të vrarë 42 persona

Një monitorues i luftës tha se sulmet ajrore izraelite në zona të dyshuara të militantëve në Siri këtë javë, lanë të vrarë 42 persona.

Obsvervuesi sirian për të drejtat e njeriut i vendosur në Britani, deklaroi më 12 maj se më 10 maj ishin 27 persona të vrarë, duke përfshirë 11 iranianë dhe gjashtë ushtarë sirianë, transmeton REL.

Në sulmet ajrore më 8 maj, të paktën 15 persona u vranë, duke përfshirë 8 iranianë.

Siria ka akuzuar Izraelin për sulmet e 8 majit. Izraeli zyrtar deklaroi se sulmet e 10 majit ishin përgjigjjë e sulmit ajror iranian ndaj tyre në pikën Golan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP