MBRËMJE PRILLI

Ngjyrë e kaltër e lules së pjeshkës,
vjollca dhe verë e kuqe.
aq shumë lulëzonte,
aq shumë digjej flakë
zjarri juaj brenda meje!

Kthehem vonë në shtëpi
dhe gjatë kohë vështroj nga dritarja,
e ndiej se më vjen gjumi
e zemra më dridhet.

Druan nga mbushullimi dhe jeta.
Dridhet edhe shpirti im.
Kujt t’ia fal?
Ty, më e shtrenjta ime.

 

Nga Herman HESSE
Përktheu: Xhabir AHMETI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP