Likuiduesin Andon Qose e zëvendësoi druri xhinko – simbol për të drejtat e njeriut (FOTO)

Në vendin ku ka qenë i vendosur përmendorja e personalitet kontrovers historik, apo i njohur si likuidues i VMRO-së. Andon Qoses, është mbjellë një dru i llojit xhinko, si simbol për të drejtat e njeriut. Në afërsi të drurit është vendosur një pllakatë ku është i shkruar neni 10 nga Deklarata për të Drejtat e Njeriut nga Kombet e Bashkuara, njofton Portalb.mk.

Për kryetarin e Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov, largimi i përmendores, e cila ka qenë ndërtim pa leje dhe në vend të saj mbjellja e drurit xhinko është porosi deri se çdo qytetar ka të drejtë për gjykim të drejtë.

“Vendosja e përmendores së këtij njeriut përpara gjykatës u mor si porosi për dëgjueshmëri partiake të gjykatësve ndaj pushtetit të atëhershëm. Por, largimi i asaj përmendores dhe mbjellja e drurit të ashtuquajtur të të drejtave të njeriut është simbol i respektimit të ligjshmërisë dhe drejtësisë. Druri që e ndërron ndërtimin pa leje është i llojit xhinko që është simbol i të drejtave të njeriut gjithandej. Mu për atë, në afërsi të drurit është vendosur pllakatë e cila është dhuruar nga qyteti Ninberg, e cila rikujton se çdokush prej nesh ka të drejtë për gjykim të drejt përpara gjykatës së pavarur dhe të paanshme që është e paraparë në Deklaratën universale për të Drejtat e Njeriut në Kombet e Bashkuara”, tha kryetari Shilegov.

Në ngjarje kanë marrë pjesë edhe ministri i Jashtëm i MPJ-së së Gjermanisë për Çështje Evropiane, Mihael Roth, i cili rikujtoi në deklaratën e Martin Luterkingut se “nëse do ta dinte se nesër do të shkatërrohej bota, do ta shfrytëzonte mundësinë që sot të mbjell dru”.

Ndryshe, druri xhinko është simbol i të drejtave të njeriut dhe është njëri prej drunjve që më së gjatë mbijeton. Në Hiroshimë, ku ishte gjuajtur bomba atomike në Luftën e Dytë Botërore, gjëja e parë që është rritur ka qenë druri xhinko.

Ndryshe, busti i Andon Qoses është larguar prej përpara tre muajve muaji dhe është dërguar në depot e Fabrikës së Metalit Tito. Largimi i këtij busti është bërë me urdhër të Qytetit të Shkupit, pasi që sipas saj, është vendosur pa leje, transmeton Portalb.mk.

VMRO DPMNE-ja opozitare, e cila derisa ka qenë në pushtet e ka vendosur bustin, e ka dënuar aktin e largimit të përmendores së Qoses para gjykatës në Shkup. Në reagimin e partisë së Mickoskit thuhej se Qeveria e LSDM-së ngjason me talebanët në Afganistan dhe ISIS-in në Irak dhe Siri të cilët shkatërrojnë përmendore nga historia e Maqedonisë. Ai ka thënë po ashtu se, një ditë ajo përmendore do të vendoset në vendin ku i takon dhe se këta njerëz do të turpërohen me veprimet që po bëjnë sot.

LEXO: Lideri i VMRO-së, Mickoski thotë se do ta kthejë bustin e Qoses

Në ndërkohë, pas largimit të bustit të Qoses, në listën për dislokim, në radhë janë bustet e “Aleksandërit të Madh” në sheshin Maqedonia, portën “Maqedonia” dhe bustin e “Nënë Terezës”, ndërtimi i së cilës tanimë është ndaluar, si dhe busti i “Filipit të Dytë”. Në ekspertizë është edhe busti në sheshin VMRO, por edhe fasadat në qendrën e Shkupit.

Komisioni i shqyrton edhe procedurat për vendosjen e mbi 30 skulpturave, të cilët i kanë paraprirë projektit, ndërkaq janë vendosur në vitet 2008-2010.

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Shilegov: Do të “prishet” projekti “Shkupi 2014”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP