Ëmbëlsirë kapuçino me tri petë

Do t’ju vijë keq që më parë nuk e keni provuar.

Përbërësit:

▪ 5 vezë,
▪ 100–150 g sheqer,
▪ 100 g gjalpë,
▪ 4–5 lugë sheqer pluhur,
▪ 200 g krem,
▪ 50 ml vaj,
▪ 5 lugë miell,
▪ 100 g çokollatë,
▪ një qese e vogël instant-kapuçino.

Përgatitja:

Tundni vezët me sheqer dhe shtoni miellin dhe vajin dhe piqni brumin në 200 gradë Celsius 20 minuta.

Biskotën ftoheni dhe priteni për së gjati në dy pjesë, ashtu që të përftoni tri kore.

Gjalpin tundeni derisa të bëhet shkumë me 4 – 5 lugë sheqer pluhur dhe shtoni çokollatën e shkrirë dhe qesen e vogël të kapuçinos.

Kremin tundeni me qumështin dhe ujin, dhe shtoni lugë pas luge gjalpin me çokollatë, ndërkaq në fund bashkoni mirë me mikser.

Fillin ndajeni në tri pjesë. Në pjesën e parë të prerë të biskotës qitni kremin, qitni pjesën e dytë të biskotës dhe lyeni me fill dhe mbuloni me kapak pjesën e tretë të biskotës dhe lyeni me fillin e mbetur, transmeton Telegrafi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP