Gjevrek me susam: Pjekurinë turke të cilën duhet patjetër ta provoni!

Kafjalli nuk mund të imagjinohet pa këtë gjevrek në formë rrethi, mu si edhe pa një filxhan kafe.

Ju nevojiten:

– 2,5 filxhanë miell,
– 1 lugë e vogël kripë,
– 1 lugë ujë të ngrohtë,
– 1 lugë e vogël tharmë të thatë,
– 1 lugë sheqer,
– 2 lugë të vogla vaj ulliri,
– 1 lugë ujë,
– 1 filxhan fara të pjekura susami.

Gatimi:

Të gjithë përbërësit për brumë vendosni në një enë dhe ngjishni deri sa të bëhet brum i lëmuar.

Mbulojeni enën dhe lëreni në një vend të ngrohtë 1 orë.

Furrën nxeheni në 200 gradë.

Brumin shtrijeni dhe priteni në shirita. Secilin shirit me dorë zgjateni në gjatësi deri në 24 cm pastaj shiritin mbështilleni në formë gërsheti në dy filla dhe pastaj jepni formën e rrumbullakët.

Gjevrekun vendoseni në enën për pjekje, lyeni me ujë dhe qitni mjaft susam.

Piqeni 20–25 minuta derisa të marrë ngjyrë verdhë në të artë, transmeton Telegrafi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP