Mosbindja qytetare bllokon rrugët e kryeqytetit të Armenisë

Dhjetëra mijëra qytetarë të Erevanit bllokuan rrugët e kryeqytetit të Armenisë pasi kreu i opozitës, Nikolas Pasinjan kërkoi mosbindje civile.

Demonstruesit bllokuan shumicën e rrugëve kryesore, rrugët në hyrje të qytetit dhe rrugën kryesore që çonte në aeroport. AFP raporton se shumë dyqane janë të mbyllura, transmeton REL.

Asambleja Kombëtare e Armenisë mbajti një sesion të posaçëm të martën për të emëruar një kryeministër dhe i vetmi kandidat ishte kreu i opozitës, Nikolla Pasinjan. Megjithatë, Pashinjan nuk u zgjodh, pasi 45 prej 105 deputetëve votuan për të – tetë më pak nga 53 të nevojshme – për shkak të të cilës ai thirri një grevë të përgjithshme për të mërkurën.

Pashinjan u bëri thirrje mbështetësve të tij të bllokojnë “rrugët, aeroportet, gjithçka” dhe i kërkoi policisë të bashkohet me protestat. Përveç kësaj, ai tha se lëvizja e protestës do të kthehej në mosbindje të plotë civile.

Sipas kushtetutës armene, në rast se deputetët nuk zgjedhin një kryeministër në seancën e parë të parlamentit, sesioni i ri caktohet për shtatë ditë. Nëse kryeministri nuk zgjidhet në atë kohë, parlamenti shpërbëhet.

Një sesion i ri special, në të cilin duhet të zgjidhet kryeministri, do të mbahet më 8 maj. Armenia u trondit nga një krizë politike që nga 13 prilli, kur partitë e opozitës organizuan protesta mbi të cilat kryeministri dhe ish-presidenti i atëhershëm, Serzh Sargsyan dha dorëheqje më 23 prill.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP