Formula 1: Lewis Hamilton fitues në Azerbajxhan

Piloti britanik i ekipit Mercedes, Lewis Hamilton, mbrëmë fitoi Çmimim e Madh të Azerbajxhanit në garën e Formula 1 që mbahet në Baku, raporton Anadolu Agency (AA).

Gara u mbajt në “Qarkun e Qytetit të Bakut”, një pistë e gjatë prej 6 kilometrash, në mbi 51 xhiro në kryeqytetin Baku.

Në xhiron e 49-të, Hamilton mori kryesimin pasi shoku i skuadrës së tij, Valtteri Bottas u përball me një plasje të gomës.

Duke lënë pas tij 2.4 sekonda pretenduesin tjetër të titullit, Kimi Raikkonen të Ferrarit, Hamilton arriti Çmimin e Madh të Azerbajxhanit, ndërsa Raikkonen doli i dyti.

Hamilton e mori fitoren e parë të këtij sezoni. Ai në karrierën e tij ka fituar 62 tituj të Çmimit të Madh.

Ndërkohë, piloti i Force India-s, Sergio Perez, doli në vendin e tretë.

Fitorja në Baku ka ndihmuar Hamiltonin që të arrijë në vendin e parë në renditjen e pilotëve në vitin 2018, edhe atë me plotë 70 pikë.

Hamilton ndiqet nga pilotët e Ferrarit, Sebastian Vettel dhe Raikkonen.

Vettel ka 66 pikë dhe Raikkonen deri më tani ka mbledhur 48 pikë.

Gara e pestë e këtij sezoni, Çmimi i Madh Spanjoll, do të mbahet më 13 maj.

– 10 pilotët më të mirë të Çmimit të Madh të Azerbajxhanit:

1. Lewis Hamilton (Mercedes)

2. Kimi Raikkonen (Ferrari)

3. Sergio Perez (Force India-Mercedes)

4. Sebastian Vettel (Ferrari)

5. Carlos Sainz (Renault)

6. Charles Leclerc (Alfa Romeo Sauber)

7. Fernando Alonso (McLaren-Renault)

8. Lance Stroll (Williams-Mercedes)

9. Stoffel Vandoorne (McLaren-Renault)

10. Brendon Hartley (Toro Rosso-Honda)

– Pozita e pilotëve:

1. Lewis Hamilton (Britania e Madhe ): 70 pikë

2. Sebastian Vettel (Gjermani): 66 pikë

3. Kimi Raikkonen (Finlandë): 48 pikë

4. Valtteri Bottas (Finlandë): 40 pikë

5. Daniel Ricciardo (Australia): 37 pikë

– Pozita e konstruktorit:

1. Ferrari: 114 pikë

2. Mercedes: 110 pikë

3. Red Bull: 55 pikë

4. McLaren: 36 pikë

5. Renault: 35 pikë

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP