Messi patenton emrin e tij

Futbollisti i klubit spanjoll Barcelona, Linonel Messi, ka patentuar emrin e tij, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjykata e Përgjithshme e Bashkimit Europian (EGC), pas një procesi shumëvjeçar juridik vendosi që futbollisti argjentinas mund të përdorë të drejtën e autorit të brendit “Messi”.

Mësohet se 30 vjeçari Messi, i cili ndodhet në mesin e futbollistëve që fitojnë më së shumti, përpjekjet e tij për përfitimin e të drejtës së autorit e nisi në vitin 2011 duke aplikuar në Zyrën e Pronës Intelektuale të Bashkimit Evropian (EUIPO).

Kurse prodhuesi spanjoll i biçikletave Massi, duke pretenduar se ngjashmëria në zërin e mbiemrit të futbollistit me kompaninë e tij mund të shkaktojë konfuzione, kundërshtoi kërkesën e Messit.

EUIPO kishte pranuar kundërshtimin e kompanisë spanjolle dhe kishte refuzuar kërkesën e Messit për të drejtën e autorit. Pas kësaj Messi aplikoi në EGC, e cila është gjykatë e shkallës më të lartë, për të kundërshtuar vendimin në fjalë.

Pas një procesi juridik 7 vjeçar, EGC njoftoi se ka thyer vendimin e mëparshëm, me arsyetimin se Messi është një personalitet i cili njihet në mbarë botën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP