Urko nuk u paraqit në seancën gjyqësore ku duhej të dëshmojë për blerjen e mercedesit luksoz

Dejan Mitrevski-Urko, ish-shefi i sigurimit të ish kryeministrit Nikolla Gruevski, sot nuk u paraqit në Gjykatën Penale ku duhej të dëshmojë për rastin “Tank” të Prokurorisë Speciale Publike, gjegjësisht për blerjen e mercedesit luksoz, transmeton Portalb.mk.

Mbrojtja e Gruevskit është informuar se pse Urko nuk u paraqit në Gjykatë dhe për këtë shkak gjykatësja Dobrila Kacarska i detyroi t’i lajmërohen dhe ta ftojnë.

Ndryshe, rasti “Tank” ka të bëjë me keqpërdorimin e detyrës zyrtare dhe autorizimit nga ana e ish-ministres së Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska dhe shefit të furnizimeve publike Gjoko Poposki si dhe ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, gjegjësisht për blerjen e Mercedesit luksoz me vlerë mbi gjysmë milionë euro, me çka i kanë shkaktuar dëm buxhetit shtetëror.

Ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska në këtë rast do të gjykohet veçmas për shkak shtatzënisë së rrezikshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP