Kryeministri dhe ministri premtuan 17 milion euro investime në 20 komuna të Maqedonisë

Shteti paralajmëroi investimin e 17 milionë eurove në sistemin e ujësjellësit dhe kanalizimit në 20 komuna në mbarë vendin. Një pjesë e mjeteve janë paraparë me buxhetin e shtetit, ndërsa pjesa tjetër nga Banka evropiane për investime. Në vijim është edhe realizimi i projekteve të ujësjellësit dhe kanalizimeve në vlerë prej 11 milion euro, njofton Alsat-M. Me këto investime pritet që përqindja e mbulimit me rrjet të ujësjellësit dhe kanalizimit nga 18% sa është tani të rritet në 40%.

“Në dispozicion mbeten edhe 12 milionë euro mjete të pashfrytëzuara nga linja kreditore nga Banka Evropiane për investime. Prandaj i ftojmë të gjitha komunat që ende kanë në dispozicion mjete, të shpejtojnë të dorëzojnë projekte të gatshme në Ministri që të mund t’i realizojmë ato – tha Goran Sugarevski, ministër i transportit dhe lidhjeve në prani të kryeministrit Zoran Zaev.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP