Lista e 6 finalistëve të Man Book International 2018

Në faqen zyrtare të Man Booker, një nga më prestigjiozet e botës bëri me dije 6 finalistët e tij, ajo që njihet si lista e shkurtër. Njëri prej tyre do të marrë një njohje në nivel planetar si dhe shumën prej 60 mijë stërlina, pra 85 mijë dollarë. Ekziston qysh prej 1969, por në vitin 2005 u krijua “Man Booker International”. Fituesi i këtij çmimi është një shkrimtar i gjallë, i çdo kombësie për një sërë veprash letrare të publikuar në gjuhën angleze ose në këtë gjuhë nga përkthimet. Përveç autorit vlerësohet edhe përkthyesi. Këtë vit finalistët janë si vijon:

“Vernon Subutex” i Virginie Despentes (Francë).

“The White Book” i Han Kang (Korea e Jugut).

“World Goes On” i László Krasznahorkai (Hungari).

“Like a Fading Shadow” i Antonio Muñoz Molina (Spanjë).

“Frankenstein in Baghdad” i Ahmed Saadawi (Irak).

“Flights” i Olga Tokarczuk (Poloni).

Në këtë listë ka përsëritës: Hang Kang dhe përkthyesja Deborah Smith kanë qenë fitues të çmimit në vitin 2016 me romanin “The Vegetarian”. Edhe László Krasznahorkai që fitoi çmimin në 2015. / bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP