Edhe SHBA përshëndet rekomandimin e KE: Ditë për tu festuar

Edhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes, permes Ndihmëssekretarit amerikan te shtetit për Europën dhe Euroazinë, pershendeten rekomandimin e Komisionit Evropian per celjen e negociatave me Shqiperine per anetaresimin ne BE, transmeton Gazeta Express.

Ndihmëssekretari amerikan i shtetit për Europën dhe Euroazinë, Wess Mitchell priti sot në një takim zyrtar Ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Takimi u zhvillua pak minuta pas deklaratës zyrtare të Komisionit Evropian, e cila nuk kaloi pa u uruar edhe nga ndihmëssekretari Mitchell i cili u shpreh se dita e sotme është një ditë për tu festuar.

Gjithashtu Ndihmëssekretari amerikan i shtetit vlerësoi kontributin e Shqipërisë në NATO duke u shprehur se Shqipëria është një partner i besueshëm i SHBA dhe garant i sigurisë në rajon.

Nga ana e saj, ministrja Xhaçka u shpreh se deri në vitin 2024, 2% e GDP do t’i dedikohet mbrojtjes.

Ky takim është vazhdim i disa takimeve zyrtare qe ministrja e Mbrojtjes po zhvillon në SHBA me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP