Ambasada e Rusisë: Qëllimisht ose jo, Zaev ëshë i informuar gabimisht

Nga Ambasada e Rusisë në Shkup në profilin e tyre në “Twiter” kanë reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit Zoran Zaev për “Televizionin 24”, ku ka thënë se “diplomati i dëbuar në mënyrë të paligjshme është sjellë në Maqedoni, dhe se është paralajmëruar disa herë, por i njëjti ka vazhduar të kryejë aktivitete për çka nuk a qenë i akredituar dhe se dëshmitë i janë prezantuar edhe Ambasadës së Rusisë”, njofton Portalb.mk.

Nga Ambasada e Rusisë thonë se Zaev është i informuar gabimisht dhe se dëbimi i diplomatit të tyre ka qenë i befasueshëm.

“Qëllimisht ose jo, Zaev është i informuar gabimisht. Dëbimi i diplomatit tonë ishte befasi. Asnjëherë nuk jemi paralajmëruar, por a nuk kemi pranuar dëshmi për të cilat flet kryeministri. Edhe më tej vlerësojmë se ky akt është i pabazë dhe u sjell dëm marrëdhënieve ruso-maqedonase”, shkruajti Ambasada e Rusisë në Shkup.

Ndryshe, ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, më 26 mars, e ka dëbuar një diplomat rus nga Maqedonia, i cili atëkohë deklaroi se të njëjtën e ka bërë në koordinim me aleatët perëndimor si akt solidariteti me Britaninë e Madhe.

Dëbimi i diplomatit, deklarata të ashpra nga ambasadori i Rusisë në Maqedoni (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP