MPPS: Do të ketë zhvillim të Indeksit Nacional për Barazi Gjinore

Ministrja e Punës dh Politikës Sociale (MPPS) në bashkëpunim me Entin Shtetëror të Statistikave në Republikën e Maqedonisë dhe Institutin Evropian për Barazi Gjinore nga Vilnus të Lituanisë, do ta zhvillojnë Indeksin Nacional për Barazi Gjinore, njofton Portalb.mk.

“Indeksi në fjalë paraqet indikator të vetëm të kompleks i cili e shpreh realitetin e shumanshëm të barazisë gjinore. Me llogaritjen e Indeksit të Barazisë Gjinore për Republikën e Maqedonisë, me këtë indikator do të bëhej krahasim me BE-në dhe vendet e tyre anëtare në lidhje me barazinë gjinore, duke e pasur parasysh se liderët evropian e drejtojnë fokusin drejt kësaj problematike dhe ndërmarrin masa, duke sjellë dispozita të reja ligjore që të mos e zvogëlojnë pabarazinë”, thuhet në kumtesën e MPPS-së.

Për këtë qëllim, Instituti Evropian për Barazi Gjinore ka realizuar konsultime për bashkëpunim në zhvillimin dhe avancimin e Indeksit Gjinore. Përveç takimit me ministren e MPPS-së, Milla Carovska, Langbak ka realizuar takime edhe me përkrahësit tjerë të barazisë gjinore në Republikën e Maqedonisë, në mesin e të cilëve janë anëtarët e Komisionit për Mundësi të Barabarta të Grave dhe Burrave dhe Klubin e Grave Parlamentare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP