8 gjërat për të cilat njerëzit e zgjuar nuk flasin në ambientin e punës

Në vendin e punës, që të “ndash” anët pozitive të vetes, me fomën e duhur, është një art më vete, Travis Bradberry do të thoshte “mjeshtëri”, i cili dhe prezantoi para pak ditësh 8 gjërat për të cilat, njerëzit e zgjuar nuk shprehen në mjedisin/ambientin e punës me kolegët e tyre apo me epërorët. Duhet të dini se cilat dhe ku janë limitet tuaja, si dhe duhet të jeni të kujdesshëm që të mos i kaloni kurrë këto limite, apo kufij, pasi më pas nuk ka kthim.

 1. Mos u shpreh kurrë ekzaktësisht për përkatësitë e tua politike;

2. Mos trego se beson se dikush mes jush është i paaftë:

3. Mos trego sesa të holla nxjerr nga puna përgjithësisht;

4. Mos u deklaro se e urren këtë punë;

5. Mos trego kurrë se çfarë bën në dhomën e gjumit;

6. Mos u shçreh se çfarë beson se bën dikush tjetër në dhomën e tij/saj të gjumit;

7. Mos thuaj kurrë sesa “i çmendur” ke qënë në të shkuarën;

8. Mos trego në asnjë moment se je duke kërkuar për një punë tjetër.

Burim: K.H/ tiranapost.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP