Ja çfarë kanë folur Putin dhe Rouhani për sulmet ndaj Sirisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij iranian, Hasan Rouhani, në një bisedë telefonike kanë disktutuar për sulmet ajrore të udhëhequra nga SHBA-të mbi Sirinë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Kremlini, të dy krerët ranë dakord se sulmet ajrore kanë “dëmtuar seriozisht” perspektivat e zgjidhjes politike në Siri.

“Putin theksoi se nëse veprime të tilla, të kryera në kundërshtim me Kartën e OKB-së, do të vazhdojnë, do të shkaktojnë kaos në marrëdhëniet ndërkombëtare”, theksohet në deklaratë.

Të shtunën, SHBA-të, Britania dhe Franca nisën sulme ajrore mbi objektet e dyshuara të armëve kimike të regjimit të Bashar al-Asadit në Siri.

Sulmet ajrore pasuan pasi regjimi i Asadit u akuzua për kryerjen e një sulmi kimik në Duma të Sirisë, i cili la të vrarë 78 civilë dhe plagosi qindra të tjerë.

Kremlini bëri të ditur se Putin dhe Rouhani poashtu diskutuan situatën ekzistuese në Lindjen e Mesme, duke përfshirë atë në Jemen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP