Vdes në moshë 86 vjeçare regjisori i njohur Milos Forman

Është ndarë nga jeta në moshën 86 vjeçare, regjisori i njohur i Hollywoodit, Milos Forman.

Ai është fitues i dy çmimeve “Oscar”, ndërsa ka lënë pas vetes një karrierë të bujshme, shkruan The New York Times.

Vdekja e Forman është konfirmuar edhe nga agjenti i tij, Dennis Aspland, transmeton Telegrafi.

Krijimi i tij më i madh mbetet filmi “One Flew Over the Nest”, me të cilin edhe rrëmbeu një nga çmimet e Akademisë.

(Foto: Getty Images)

Milos Forman ishte i lindur më 18 shkurt të vitit 1932 në Çekosllovaki, dhe është baba i katër fëmijëve. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP