Ambasadorja e OSBE-së për ligjin e gjuhëve: Merrni shembull nga vendi im Finlanda

Ambasadorja e OSBE-së në largim, Nina Soumalainen, duke folur për ligjin e gjuhëve në një intervistë për agjencinë e lajmeve MIA, shprehet se shteti duhet të punojë me të gjithë qytetarët, pa dallim të prejardhjes së tyre dhe se gjuha është çështje e rëndësishme në shtetet multietnike, që u mundëson gjithë qytetarëve të jenë pjesë e shoqërisë.

Si shembull për aplikim të dygjuhësisë ajo ka marrë vendin e saj, Finlandën, ku ka dy gjuhë kombëtare, finlandisht dhe suedisht, edhe pse pakica suedeze në këtë vend paraqet më pak se gjashtë për qind të popullatës së përgjithshme.

“Ne kemi qenë pjesë e Suedisë deri në vitin 1809, por për arsye historike dhe për parimet e bashkëpunimit nordik, ne kemi kërkuar të ruajmë suedishten si gjuhë zyrtare. Varet nga çdo shtet dhe qytetarët e vet të përcaktojnë rrugën përpara, përfshi edhe çështjen e gjuhës. Nuk ka një model të vetëm që zbatohet nga e drejta ndërkombëtare, por unë mund t’ju siguroj se misioni ynë do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet që kanë për qëllim të ndërtojnë një shoqëri të vërtetë kohezive dhe multi-etnike”. thotë ajo.

Soumalainen ka folur edhe për lirinë e mediave në vend, për të cilën ka thënë se ka filluar të përmirësohet, por se ka ende çështje serioze që duhet të zgjidhen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP