Koordinatori kombëtar për NATO, Pendarovski: NATO është alternativa më e mirë për Maqedoninë!

Koordinatori kombëtar për NATO, Stevo Pendarovski shprehet se anëtarësimi i Maqedonisë në NATO nuk është mundësia e vetme për shtetin, por më e mira. Ai këtë e ka thënë në intervistën javore për Radio Evropa e Lirë.

“Pasi i bëmë gjitha analizat krahasuese që mund të bëhen në këtë çëshjte, e dimë se s’ka organizatë më të mirë në botë, që ofron kushte më të mira për zhvillim për shoqërinë e Maqedonisë e cila ka përbërje të veçantë. Ka dhe alternativa tjera, por ama kjo është më e mira”,thotë ai.

Duke komentuar sjelljen e Rusisë për interesin e vendit për të hyrë në NATO, Pendarovski tha se Rusia thjeshtë ka një retorikë nxitëse e cila nuk i del në ndihmë asnjërës nga palët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP