Protesta masive antiqeveritare në Hungari pasi Orban fitoi zgjedhjet (VIDEO)

Dhjetëra mijëra hungarezë në rrugët e Budapestit këtë fundjavë, protestuan kundër sistemit të tanishëm zgjedhor, dhe retorikës së urrejtjes që karakterizoi zgjedhjet parlamentare në vend, raporton Anadolu Agency (AA).

Protestat u organizuan me moton “Jemi shumica– Lufta për demokraci”, ndërkohë që autoriteteve të shtetit, iu dërgua një apel për reformë të sistemit zgjedhor dhe dhënies fund të retorikë së urrejtjes.

Demonstruesit të cilët mbanin në duar flamuj të Hungarisë dhe Bashkimit Evropian, brohorisnin me parulla kundër pushtetit të tanishëm hungarez dhe kryeministrit të Hungarisë, Viktor Orban.

Në protestat në fjalë, morri pjesë edhe opozita e vendit.

Protesta Hungari. Foto: AA/ Mehmet Yılmaz

Në zgjedhjet e mbajtura një javë më parë, koalicioni Fidesz-KDNP, fitoi 48 për qind të votave, me çka Orban i siguroi vetes një mandat të tretë të kryeministrit.

Tema kryesore e fushatës parazgjedhore ishin migrantët dhe Islami të cilët e djathta dëshiron t’i shfaq si një kërcënim për indin kombëtar hungarez.

OSBE në raportin e përpiluar shkroi se zgjedhjet janë mbajtur me një retorikë të ksenofobisë dhe mbjelljes së frikës në popullatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP