Ja çfarë biseduan Erdogan dhe Putin për sulmet në Siri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, të shtunën në mbrëmje kanë zhvilluar një bisedë telefonike në të cilën kanë shkëmbyer pikëpamjet e tyre mbi sulmet kundër Sirisë, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raporton Anadolu Agency (AA).

Një burim i afërt me presidentin e Turqisë, tha se Erdoğan ka nënvizuar rëndësinë e bashkëpunimit me Rusinë për të zgjidhur krizën siriane, duke vënë në dukje edhe rëndësinë e mbajtjes së tensioneve në nivel të ulët në Siri.

Gjatë bisedës telefonike, thotë burimi në fjalë, Erdoğan dhe Putin konfirmuan vendosmërinë e tyre për të vazhduar përpjekjet e përbashkëta në drejtim të gjetjes së një zgjidhjeje politike për krizën siriane, ndërkohë që u dakorduan që të jenë të koordinuar mbi çështjet dypalëshe dhe ato rajonale.

Para kësaj bisede, presidenti i Turqisë ka bashkëbiseduar edhe me kryeministren britanike, Theresa May dhe presidentin francez, Emmanuel Macron.

Si një kundërpërgjigje ndaj sulmit me armë kimike në Duma më 7 prill, SHBA-të, Britania e Madhe dhe Franca, bombarduan objektiva të regjimit të Bashar al-Asadit në Damask dhe Homs, duke goditur depot e armëve kimike.

SHBA-të, Franca dhe Britania filluan me sulme mbi objektivat kimike në Siri (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP