Pse më dridhet kapaku i syrit?

Përgjigjet Orjada Agalliu, mjeke okuliste në Poliklinikën e Specialiteteve Nr.1, Tiranë.

Dridhja e qepallës, ose siç njihet në gjuhë shkencore myokymia, ndodh kur muskujt dhe nervat rreth syrit simulohen. Zakonisht tiku nervor lidhet me situatat stresuese, lodhjen ose pagjumësinë, por që është jo shqetësuese, pra kalon. Pacienti mund të marrë lubrifikant për qetësimin e pjesës së jashtme të syrit./ Shendeti.com.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP