Formula 1, Vettel në “pole position” në garën për Çmimin e Madh të Kinës

Piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel, në garat e sotme kualifikuese arriti të fitojë pol position për garën e nesërme të Çmimit të Madhe të Kinës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Piloti gjerman, i cili në dy garat e këtij sezoni të kampionatit të Formula 1, ka realizuar dy fitore, pas vetes ka lënë kolegun e ekipit Kimi Raikkonen dhe rivalin më të madh Lewis Hamilton.

Radhitja e pilotëve në prag të Çmimit të Madh të Kinës është: Vettel 50 pikë, Hamilton 33, Valtteri Bottas (Mercedes) 22…

Ndërsa në radhitjen e konstruktorëve kryeson Ferrari me 65 pikë, Mercedes 55 dhe McLaren Renault 22.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL