CAS i rikthen Skënderbeut titullin kampion

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) ka marrë vendimin për t’i rikthyer titullin kampion Klubit të Futbollit Skënderbeu, të sezonit 2015-2016 të Kategorisë Superiore, që i ishte hequr nga Komisioni i Etikës i Federatës Shqiptare të Futbollit, transmeton Anadolu Agemcy (AA).

Ky vendim është konfirmuar nga klubi korçar nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare të klubit në rrjetet sociale.

“CAS ka pranuar kërkesën e KF Skënderbeu për të kthyer titullin e sezonit 2015-16 të hequr nga komisioni i etikës”, thuhet në njoftim.

Komisioni i Etikës i Federatës Shqiptare të Futbollit, në qershor të vitit të kaluar vendosi heqjen e titullit “kampion” për Klubin Sportiv Skënderbeu për sezonin 2015-2016, për “komplotim në influencimin e rezultateve të ndeshjeve në kundërshtim me etikën sportive.”

Kujtojmë se në mars të këtij viti Komisioni i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës i Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA) shpalli vendimin për përjashtimin e Klubit të Futbollit Skënderbeu nga kompeticionet europiane për një periudhë 10 vjeçare dhe caktimin e një mase disiplinore financiare në vlerën 1 milion euro nën akuzat për trukim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP