AKI-ja vazhdon ta injorojë Kuvendin

Foto: Klankosova

Komisioni për mbikëqyrjen e AKI-së ka dështuar edhe një herë të marrë informacione të dorës së parë rreth rastit të dëbimit të shtetasve turq nga Kosova.

Zëvendësdrejtori i AKI-së, Latif Merovci, nuk është paraqitur para komisionit, aty ku ishte ftuar të raportonte, raporton KTV.

Zëvendëskryetarja e komisionit, Ganimete Musliu, ka thënë se nuk po arrijnë të zhvillojnë kontrollin demokratik ndaj kësaj agjencie.

Ajo ka paralajmëruar se java e ardhshme do të sjellë zhvillime.

Ky është dështimi i dytë brenda pak ditësh që komisioni për AKI-në nuk arrin të ketë raportim nga shefat e inteligjencës së Kosovës.

Ndërkohë, ditë më parë, nga pozita e drejtorit është larguar Driton Gashi, pas kërkesës së kryeministrit Ramush Haradinaj që i njëjti ta lironte detyrën e drejtorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP