Gjykata ruse urdhëron që të bllokohet qasja në aplikacionin Telegram

Një gjykatë në Rusi ka urdhëruar që të bllokohet qasja në aplikacionin e mesazheve, Telegram.

Rregullatori medial i Rusisë, Roskomndazor ka thënë javën e kaluar se ka ngritur një rast gjyqësor për kufizimin e qasjes në Telegram, pasi kompania ka refuzuar që t’i japë shërbimieve të sigurisë së shtetit qasje në të dhënat e përdoruesve të këtij aplikacioni, transmeton REL.

Telegram ka thënë se kjo kërkesë është “jokushtetuese” dhe nuk “bazohet në ligj”.

Para vendimit të gjykatës, organizata Amnesty International ka thënë se tentimi për bllokimin e Telegramit është “sulmi i fundit ndaj lirisë së shprehjes online”, nga autoritetet ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP