KORNIZA

Zbresin hijet në heshtje

Lëshohen brigjeve të kanjonit

Dhe shkojnë rrëshqitazi luginës së mollëve

Kapërcejnë pranë shelgjeve

E prekin pastaj faqen e kaltër të lumit

E cila luhatet midis brigjeve

Midis gjelbërimit të thellë

Përbirohen nëpër gjethet e dendura

Duke lënë vrragë pas vetes

Dhe vazhdojnë tutje

E kapërcejnë kurrizin e malit

Pastaj zbresin në anën tjetër

Shkojnë e ulen në fushat e buta

Me grurë të artë

Duke e prekur gëzimin e vitit të begatë

I cili i grish udhëtarët

Urdhëroni

Gostia do të jetë e pasur

Në fshat ka dasmë

E martojnë djalin për mallë

E hijet

Zgjaten mbi fshat

Dhe e fusin fshatin në kornizën e zezë

 

Poezi nga Asllan SELMANI
Zgjodhi Xhabir AHMETI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP