Me poetikën artistike të veçantë, Çun Lajçi nesër do të recitojë në Shkup (FOTO)

Artisti nga Kosova, Çun Lajçi nesër do të jetë pjesë e mbrëmjes poetike që do të mbahet në Shkup, njofton Portalb.mk.

Mbrëmja poetike vjen në vazhdën e promovimit të librave me poezi nga Çun Lajçi dhe nis nga ora 18:30 në Librarinë e Çarshisë në Shkup.

Çun Lajçi në Librarinë e Çarshisë – Shkup

Përndryshe, Çun Lajçi ka lindur 18.12.1946 në Drelaj te Rugovës ku edhe mbaroi shkollën fillore, për të vazhduar normalen në Prizren e kurse shkollën e Lartë Pedagogjike- Dramë në e kreu në Prishtinë.

Nga 1970 punoi si aktor i rregullt në Teatrin e Prishtinës. Luajti mbi 200 role në Teatër dhe 30 filma artistik. Dy herë u shpall aktori më i mirë i Serbisë në takimet teatrore “Joakim Vujiq”. Në festivalin e teatrit “Prishtina Fest” u shpall aktori më i mirë me shfaqjen “Hëna prej letre” në regji të Fadil Hysës. Nga Ministria e Kulturës e Kosovës mori çmimin e karrierës. Gjithashtu nga Presidenca e Shqipërisë ka marrë çmimin e “Naim Frashërit”. Ka botuat dy përmbledhje poezish “Zjarr i pashuar” dhe “Fjalës nesër i bëhet vonë”.

Së fundmi u bë i njohur me fjalimin prekës që ia dedikoi bijës së ndjerë.

Mes lotësh, Çun Lajçi rrëfen sfidat dhe vështirësitë për shërimin e vajzës që i vdiq muaj më parë

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP