Në ndërkohë, rekordet e CR7 nuk kanë të ndalur (VIDEO)

Penalltia e Cristiano Ronaldos në minutat shtesë ndaj Juventusit, e kualifikoi Real Madridin në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, ndërsa i solli një tjetër rekord superyllit portugez në garën më të madhe evropiane për klube.

Mbretërit e kishin fituar me rezultat 3-0 ndeshjen e parë në Torino, ndërsa Zonja e Vjetër ishte duke avancuar me rezultat 3-0 në Santiago Bernabeu deri në minutat shtesë kur u akordua një penallti, të cilën 33-vjeçari e konvertoi në gol, transmeton Telegrafi.

Goli shënuar ndaj Wojciech Szczesnyt (pasi Gianluigi Buffon u përjashtua me karton të kuq për protesta) ishte goli i 10-të i CR7 kundër Juventusit në Ligën e Kampionëve.

Kjo shifër është më e lartë se e cilit do lojtar ndaj një kundërshtari specifik në garën më të madhe evropiane për klube.

Para kësaj ndeshjeje, Ronaldo e ndante rekordin me Lionel Messin, i cili ia ka shënuar nëntë gola Arsenalit në Ligën e Kampionëve.

Ky ishte goli i 15-të i portugezit këtë edicion në garën e madhe evropiane, ndërsa këtë shifër e ka arritur tri herë në karrierë.

Ronaldo është lojtari i vetëm në histori të Ligës së Kampionëve që ka shënuar gola në 11 ndeshje radhazi (duke filluar nga finalja e vitit të kaluar, pikërisht ndaj Juves).

Cristiano është lojtari i tretë me më së shumti paraqitje në Ligën e Kampionëve, pas ish-portierit të Real Madridit, Iker Casillas (167) dhe ish-mesfushorit të Barcelonës, Xavi Hernandez (151).

CR7 dhe Los Blancos janë në kërkim të trofeut të tretë radhazi në Ligën e Kampionëve, ndërsa në gjysmëfinale mund të kenë kundërshtar Liverpoolin, Romën ose Bayern Munichun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL