Padi penale kundër ish drejtorit të Agjencisë për Punësim Vllatko Poposki

Sektori për Shpërbërjen e Krimit të Organizuar dhe Serioz ka dorëzuar padi penale kundër ish drejtorit të Agjencisë për Punësim, Vllatko Poposki për shkak të ekzistimit të dyshimit për kryerjen e veprës penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe autorizimit”, njofton Portalb.mk.

“V.P., si u.d. drejtor i Agjencisë për Punësim në Republikën e Maqedonisë, gjatë vitit 2016 në kundërshtim me ligjin për furnizime publike, pa u realizuar procedura ligjore, personit juridik nga Shkupi i ka ofruar punë (sanim të objektit). Në këtë mënyrë ka mundësuar që personi juridik në mënyrë të paligjshme të realizojë fitim 416.304 denarë dhe për atë shumë e ka  dëmtuar Buxhetin e Republikës së Maqedonisë. Gjithashtu i paraqituri në periudhën prej 28.10.2015 deri në 30.10.2016, në kundërshtim me rregulloren për shfrytëzim të automjeteve zyrtare të cilat kanë qenë në pronësi të Agjencisë dhe pa miratimin e Bordit Drejtues, më 28.10.2015 ka nënshkruar marrëveshje për bashkëpunim teknik me Ministrinë për Punë dhe Politike Sociale gjatë zbatimit të programeve aktive dhe masave për punësim”, thuhet në kumtesën e MPB-së.

Në bazë të kësaj marrëveshjes, sipas MPB-së, Agjencia për Punësim ia ka dhënë Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale 4 vetura për përdorim. Për veturat e dhëna, drejtori Vllatko Poposki i ka dhënë edhe kartelat për mbushje me karburant në pompa të benzinës.

“Që të mundësojë shfrytëzim të kartelës në pompat e benzinës, i drejtori V.P., ka dhënë kopje të kartelave indentifikuese në emër të personave të punësuar si vozitës në Agjencinë për Punësim, pa e ditur të njëjtët. Me shfrytëzimin e kartelave për karburant, në periudhën prej 28.10.2015 deri më 30.10.2016, është mbushur karburant me vlerë të përgjithshme prej 427.817 denarë në dëm të buxhetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP