Romët në Maqedoni kërkojnë edhe dy festa shtetërore

Deputeti Samka Ibraimovski në Kuvendin e Maqedonisë ka dorëzuar propozim-ndryshim të ligjit për festa. Me ligjin për festat e Republikës së Maqedonisë rregullohen festat shtetërore të Maqedonisë dhe festat tjera dhe ndahen ditë jo-pune për të njëjtat, njofton Portalb.mk.

Me ndryshimet ligjore propozohet plotësimi i nenit 4 paragrafi 2 me alineja të reja, me të cilat komuniteti rom, përveç 8 Prillit – Ditës Ndërkombëtare të Romëve, i cili është i rregulluar me ligjin ekzistues, edhe 5 gushti Dita Ndërkombëtare e kujtimit të viktimave romë në gjenocidin e Luftës së Dytë Botërore dhe 5 nëntori – Dita Botërore e Gjuhës Rome, të shpallen ditë jo-pune. Në vitin 2015, UNESCO e ka shpallur 5 nëntorin për Ditë Botërore të Gjuhës Rome, me çka ka dërguar porosi të qartë se gjuha rome është pjesë e trashëgimisë dhe pasurisë kulturore në botë. Gjuha rome, thuhet në sqarimin e ligjit, gjegjësisht “Romani chib”, patjetër duhet që ruhet pasi që është gjuhë e lashtë me të gjitha karakteristikat linguistike të gjuhës moderne, e cila është në rrezik për t’u zhdukur.

“Plotësimi i ligjit për festa në Maqedoni me 5 aline të reja për arsye që Rezoluta e Parlamentit Evropian prej 15 prill të vitit 2015, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve – antiromizmit në Evropë, Bashkimi Evropian e ka pranuar për Ditë Memoriale të gjenocidit të romëve në Luftën e Dytë Botërore. Ky dokument i Bashkimit Evropian u adresua deri te vendet parlamentare të cilat janë anëtare të BE-së, deri te Këshilli, Komisioni, Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Këshillit të Evropës, deri te vendet anëtare të BE-së dhe qeveritë e vendeve anëtare. Dita ndërkombëtare e kujtimit të viktimave romë në Luftën e Dytë Botërore është ditë në të cilën rikujtohen 2897 romët të cilët janë mbytur në kampin e përqendrimin në Aushvic”, thuhet në sqarimin e ligjit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP