Nëse nuk plotësohen kërkesat, xehetarët paralajmërojnë grevë

Xehetarët e xeherores SASA në Kamenicën e Maqedonisë të organizuar në sindikatë do të negociojnë me udhëheqësinë për rritjen e rrogës, përmirësimin e kushteve në punë dhe rregullimin e stazhit pensional, njofton Portalb.mk.

400 xehetarët e SASA-s muajin e kaluar pakënaqësinë e tyre e kanë shprehur me grevën treditore ku kërkesat e tyre për përmirësimin e kushteve u dërguan në udhëheqësinë e xeherores.

Kryetari i Organizatës Sindikale Xeherore SASA, Dragi Jovanovski, thotë se fillimisht udhëheqësia nuk ka pasur gatishmëri për t’i dëgjuar dhe të negociojë me ata, por më pas me ndihmën e Qeverisë së Maqedonisë, është caktuar takim për këtë javë me 5 përfaqësues nga sindikata.

Jovanovski gjithashtu tha se nëse kërkesat nuk plotësohen, greva e cila tash për tash është në pauzë, do të vazhdohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP