Përmes tre gjërave ne mund të arrijmë mençurinë

“Përmes tre gjërave ne mund të arrijmë mençurinë: Përmes reflektimit, i cili është më fisniku; Përmes imitimit, i cili është më i lehti; Përmes experiencës e cila është më e hidhura.”

Thënie nga Konfuçi. Ai ishte një mendimtar, mësues, politikan teorik dhe filozof kinez më i famshëm, themelues i Konfucianizmit. Jetoi rreth vitit 551 p.e.s. deri në vitin 479 p.e.s.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP