Kjo padrejtësi shoqërisht nuk është e pranueshme z. Kryeministër Zaev !

Mehdi Memeti

Drejtësia sociale është një koncept moral dhe politik që synon barazinë e të drejtave mes njerëzve dhe solidaritetin kolektiv, drejt një shoqërie kinse më të drejtë, atëherë pse  pranoni ekzistencën e padrejtësive? Mendojmë, se drejtësia sociale sipas Jush, z. kryeministër, mund të konsiderohet si një utopi, ose si një përpjekje drejt një shoqërie jo përparimtare.

Veprimi i gjykatës  dhe prokurorisë me rastin e Almirit, nuk patën për objektiv drejtësinë sociale. U pa nga gjykimi i sotëm. Ky model shoqëror na qenka modeli që karakterizohej nga ana juaj, ajo që quhej “barazia e drejtësia për të gjithë”.

Kjo padrejtësi shoqërisht nuk është e pranueshme, konsiderohet e papranueshme nga shumica e qytetarëve të Maqedonisë. Megjithatë, shihet qartë se ekziston një dallim midis drejtësisë sociale !

Drejtësia sociale është gjithashtu një nocion që ndryshon në kohë. Ajo që shoqërisht është e drejtë, mund të bëhet e padrejtë dhe e kundërta. Por kjo është më shumë objekt i sociologjisë së drejtësisë sociale, megjithatë, Ju si kryeministër duhet ta keni parasysh.

Nuk jam me profesion jurist, por, sipas “Teorive të drejtësisë”, një shoqëri është e drejtë nëse ajo respekton garancinë e lirive themelore për të gjithë. Drejtësia sociale është një synim, objektiv, i politikave publike të realizuara nga qeveria. Drejtësia sociale tashmë konsiderohet si përbërës i rëndësishëm i asaj që quhet ”Qeverisje e mirë”.Sa kemi qeverisje të mire,do të bëjmë e do të shohim !

Politikat publike, gjithmonë  duhet  të vlerësohen, përmes disa  treguesve të politikave sociale, informacioneve online të marra prej provave  të ndryshme, dhe kështu  duhet të dalin iniciativat e qeverisë…

Fatkeqësisht, u dëshmua sot se: Në Maqedoni nuk respektohet  aspak drejtësia aq më pak jeta, e një fëmije. Z. kryeministër i vendit, duhet t’ju vret  sadopak ndërgjegjja për këtë padrejtësi e cila vërtetë shoqërisht nuk është e pranueshme, konsiderohet edhe më tej e papranueshme nga qytetarët e Maqedonisë, në veçanti  për shqiptarët …

Për fund citoj thënien e Mark Tuenit: “ Është më mirë t’i meritoni nderet dhe të mos i gëzoni ato, se sa t’i gëzoni dhe të mos i meritoni ”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP