Meta takon zv.kryeministrin e Kroacisë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, priti në takim zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Mbrojtjes të Republikës së Kroacisë, Damir Krsticeviç, transmeton Anadolu Agency (AA).

Takimi është zhvilluar në selinë e Presidencës së Shqipërisë, dhe sipas një njoftimi nga ky institucion, Meta vlerësoi marrëdhëniet që i konsideron historike e tradicionale midis dy vendeve e dy popujve.

“Meta shprehu besimin se falë vizionit dhe interesave të përbashkëta, këto marrëdhënie do të forcohen më tej në të ardhmen. Presidenti Meta shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Kroacia i ka dhënë Shqipërisë në kuadër të procesit të integrimit evropian dhe besimin se kjo mbështetje do të jetë e qenësishme edhe për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE”, thuhet në njoftim e Presidencës së Shqipërisë.

Duke u ndalur në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes, sipas njoftimit, Meta vlerësoi bashkëpunimin mes dy vendeve, në kuadër të Kartës së Adriatikut, si dhe “për partneritetin e shkëlqyer si dy vende anëtare të NATO-s.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP