PORTAT E DRITËS

Emrin e fitove atë ditë kur u përqafove me diellin

Dhe dielli t’i lidhi të gjithë margaritarët në qafën e bardhë

Dhe t’i hapi të gjitha portat e dritës

Dhe i hodhi para teje të gjitha ngjyrat të gjitha hijet

E të gjitha lulet t’i fali

Të gjitha ujërat të gjitha livadhet të gjitha lojërat

Emrin e fitove atë ditë me të dalë të diellit

Kur poeti po vraponte pas hënës së fikur

Dhe po e farkonte guximin në zemër

Kurse ty ta thurte këngën për rritën

 

Poezi nga Asllan SELMANI
Zgjodhi Xhabir AHMETI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP