Digjet flamuri turk në Tetovë, reagon Ambasada e Turqisë

Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Shkup, Tülin Erkal Kara, ka reaguar pas një sulmi të flamurit turk në Tetovë, duke e quajtur këtë akt “iniciativë të shëmtuar provokuese”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Reagimi i ambasadores turke vjen pas një videoje të postuar në rrjetin social Facebook gjatë ditës së djeshme në të cilën shfaqen pamje të një sulmi ndaj flamurit turk.

Kara përmes llogarisë zyrtare të ambasadës në rrjetin social Facebook ka theksuar se “është tejet shqetësuese kjo iniciativë e shëmtuar provokuese ndaj flamurit tonë të çmuar që ka vlerë të madhe dhe rëndësi për kombin turk”.

“Në mënyrën më të ashpër e dënojmë këtë incident, i cili synon të nxisë ndjenjat për ligësi dhe urrejtje, duke i dëmtuar marrëdhëniet e rrënjosura vëllazërore dhe miqësore, dhe e ftojë popullin tonë për arsye të shëndosh para incidenteve të këtilla provokative jo të mira”, ka thënë ambasadorja Kara.

“Si Ambasadë, nga afër ndjekim ngjarjet dhe i kemi nisur të gjitha nismat e nevojshme nëpërmjet kanaleve diplomatike për gjetjen dhe ndëshkimin e autorëve të kësaj ngjarjeje jo të hijshme që ka për qëllim flamurin tonë të lartë, si dhe parandalimin e ngjarjeve të ngjashme të mundshme”, ka shtuar ambasadorja turke, Tülin Erkal Kara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP