Do të ndërtohet urë e re e cila do t’i lidh Aerodromin dhe Gazi Babën

Qyteti i Shkupi për 24 muaj do të ndërtojë urë të re me gjatësi prej 120 metra në bulevardin “ASNOM” (KAKÇM), te hoteli “Rusia”, e cila do t’i lidh komunat e Aerodromit dhe Gazi Babës, njofton Portalb.mk.

“Për projektin është e parapraë prishjen dhe vazhdimin e bulevardit të ri me gjatësi prej 2.107 metra, nga hoteli “Rusia”, nëpërmjet Vardarit dhe lagjes “Keramidnica” deri në Panairi i Shkupit. Do të ketë 5 kryqëzime, 6 korsi, shteg për biçikleta në të dy drejtimet, vendkalime këmbësorësh dhe drunj. Korridori i ri n qytetit obligativisht do të ndiqet edhe me linja të autobusit të Transportit Publik të Qytetit”, tha në konferencë për shtyp, kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov.

Projekti kap vlerën prej 7.5 deri në 8 milion euro. Ndërtimi i këtij korridorit me urë është e paraparë që të mbarohet në afat jo më të gjatë se 24 muaj që nga fillimi i punëve ndërtimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP