Teodorakis: Erdogan ka kërkuar nga Zaevi që të ndërtojë bazë ushtarake në Maqedoni

Lideri i partisë greke “Reka”, Stavros Teodorakis, në emisionin “Tani”, në greqisht “Skaj”, deklaroi se presidenti i Turqisë, Taip Erdogan i ka kërkuar kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev, që Turqia të hapë bazë ushtarake, si kundër shërbim për mbështetjen dhe ndihmën që do t’ia jepte Maqedonisë, transmeton mediumi grek i djathtë “Elefterostipos”, njofton Portab.mk.

Edhe  Greqia edhe Turqia janë anëtare në NATO, por vazhdimisht janë në përballje rreth kufirit detar në Egjej dhe për çështjen e Qipros.

“A do të lejojmë që të formohet bazë ushtarake turke në kufirin tonë verior dhe aq afër Selanikut?”, ka pyetur Teodorakis, partia e të cilit ka gjashtë deputetë në Parlament dhe dy në Europarlament.

Teodorakis këtë e ka thënë në kontekst të bisedimeve për emrin dhe si mbështetje të angazhimit se problemi duhet sa më shpejtë të zgjidhet.

Ai ka  pasur takim me kryeministrin Aleksis Xipras, me të cilin ka biseduar për nevojën e formimit të Këshillit për Siguri Nacionale.

4 thoughts on “Teodorakis: Erdogan ka kërkuar nga Zaevi që të ndërtojë bazë ushtarake në Maqedoni

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP