Sjellja e vjeshtës me një gjeth

Kujtesa shkundte brenda tij çastet,
E priste rruga e gjatë e mëngjeseve,
Truri e trajtonte shpirtin më keq,
Se sjellja e vjeshtës ndaj gjetheve.

Dëshironte të ishte në ëndërr,
Dhe pse në ëndërr vazhdonte të mbytej,
Reflekset e trishta mes kllapive,
Krekosjet ia shndërronin në këngë dashurish.

E mbante me ngulm atë peshë të rëndë,
Dhe pse zhvatte çdo gjë nga brenda,
Mes dy dhembjeve prapë ai zgjedhte,
Cila më pak, asaj do t’i dhembte.

E kështu zbehte nurin e tij,
Si kur mbushen me lot retë,
Ajo vazhdonte ta trajtojë atë
Siç i trajton gjethet në vjeshtë.

Suad Bajrami
Shkup, 19.03.2018

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP