Ditë e frankofonisë në Tetovë, bashkuan etnitetet e ndryshme në Shtëpinë e Kulturës

Manifestimi kulturor ditët frankofone dje ka mbushur Shtëpinë e Kulturës në Tetovën me këngë frenge dhe etnitete të ndryshme, përcjell Portalb.mk.

Këtë vit gara kombëtare e këndimit u zhvillua në Tetovë. Kjo garë u realizua me koncert madhështor, me një organizim nga drejtoresha e Aleancës Franceze në Tetovë, Charlene Jouve  dhe magjistrja e gjuhës frënge, Mimoza Ceka.

Në ngjarje i pranishëm ishte edhe ambasadori i Francës në Maqedoni, Kristian Timonie, i cili tha se kënga nuk ka nacionalitet dhe se qëllimi i aktivitetit ka qenë që të bashkohen pjesëtarët e përkatësisë së ndryshme etnike.

“Kënga nuk ka nacionalitet, ajo është ndjenjë, kënaqësi dhe kulturë. Ditët e frankofonisë bashkuan rininë, bashkuan nacionalitetet dhe uroj që të bashkuar të vazhdoni edhe pas këtyre ditëve, që të jeni shtet multietnik. I fascinuar nga çdo talent dhe suksese ju uroj të gjithëve”, tha Timonie.

Juria përbëhej nga përfaqësues nga: këshilltarë për gjuhen frënge në Byronë për Zhvillim dhe Arsim si dhe përfaqësues të Shoqatës se Profesorëve të Gjuhës Frënge në Maqedoni, këshilltarë në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, përgjegjës i arsimit në Komunën e Tetovës dhe këngëtar dhe profesorë të muzikës.

Ambasadori i Francës në Maqedoni, Kristian Timonie në ndarjen e çmimit të vendit të parë u shpreh se e kishte pasur të vështirë sepse të gjithë ishin të mirë. Vendin e parë e mori Simeon Goshev.

Konkursi shtetëror i këngës frankofone 2018 është organizuar në bashkëpunim me Aleancën Franceze në Tetovë, Aleancën Franceze në Manastir, Shoqatën e Profesorëve të Gjuhës Frënge në Maqedoni, Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoni në mbështetje të Institutit Francez në Serbi, Institutit francez në Shkup si dhe Ambasadën Franceze në Shkup.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP