Juventusi i ka dhënë më së shumti futbollistë kombëtares italiane

Kampioni aktual dhe klubi më i trofeshëm në Itali, Juventusi ka mbajtur edhe barrën e kombëtares italiane duke krijuar numrin më të madh të futbollistëve që kanë mbrojtur ngjyrat e Azzurëve.

Në 120 vjet për kombëtaren italiane kanë luajtur 140 futbollistë të Juventusit, transmeton Koha.net. Pas Juventusit është Interi me 104 lojtarë.

FIGC, federata e futbollit italian, sot ka festuar ditëlindjen e 120. Gjatë këtyre viteve Italia katër herë është shpallur më e mira në botë, dhe Evropianin më 1968.

Tuttomercatoëeb ka publikuar listën e klubeve që i kanë dhënë më së shumti lojtarë kombëtares italiane.

Këto janë klubet që kanë dhënë futbollistë për kombëtaren e Italisë:

Juventus – 140

Inter – 104

Milan – 100

Roma – 76

Fiorentina – 71

Torino – 71

Bologna – 52

Sampdoria – 48

Lazio – 46

Genoa – 43

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP