Vjen urimi nga Kryetari i Kuvendit Xhaferi për Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe

Pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, vjen edhe urimi i parë nga Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, përcjell Portalb.mk.

Xhaferi përmes një njoftimi në faqen e tij zyrtare në Facebook, ka shprehur urimet e tij për ligjin e votuar.

“Ligji për përdorimin e gjuhës shqipe, u votua në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, sapo kaloj. Urime,”, shkruan Kryetari i Kuvendit të republikës së Maqedonisë, z. Talat Xhaferi.

Me 64 vota për, asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë votoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve, në lexim të tretë, pa debat.

Me shumë tensione në Kuvend, u miratua ligji për përdorimin e gjuhëve (VIDEO)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP