Kosovë, Dhomat e Specializuara publikojnë listat e mbrojtësve

Dhomat e Specializuara të Kosovës, përmes një komunikate për medie kanë njoftuar se sot kanë publikuar listat e mbrojtësve për përfaqësimin e të dyshuarve, të akuzuarve dhe viktimave, ose të cilitdo personi tjetër që gëzon të drejtën e përfaqësimit juridik, në përputhje me Ligjin për Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Direktivën për Mbrojtësit, transmeton REL.

“Listat përmbajnë emrat e 40 juristëve që janë pranuar në listat e mbrojtësve dhe tashmë mund të përfaqësojnë të dyshuar, të akuzuar, një grup viktimash ose këdo tjetër që gëzon të drejtën e përfaqësimit juridik në procedurat para Dhomave të Specializuara”, thuhet në komunikatën e Dhomave të Specializuara të Kosovës.

Me këtë rast, kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatësja Ekaterina Trendafilova,ka përgëzuar të gjithë avokatët që tashmë janë pranuar në listat e mbrojtësve.

“Kushtet e rrepta për pranim në listat e mbrojtësve sigurojnë përfaqësim të efektshëm dhe profesional ligjor përpara Dhomave të Specializuara të Kosovës për të akuzuarit dhe viktimat, duke dhënë kështu një kontribut të mëtejmë për integritetin e administrimit të drejtësisë nga ana e Dhomave të Specializuara”, ka thënë Trendafilova.

Në komunikatë gjithashtu është thënë se emrat e të gjithë mbrojtësve të pranuar deri më sot gjenden në faqen e internetit të Dhomave të Specializuara të Kosovës dhe se listat e mbrojtësve do të përditësohen në vijimësi, pas pranimit të kandidatëve tjerë, për shkak se procesi mbetet i hapur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP