Merkel edhe zyrtarisht kancelare gjermane

Parlamenti gjerman ka emëruar Angela Merkel si kancelare të shtetit në mandatin e saj të katërt.

Merkel është zgjedhur ashtu siç edhe pritej në raudin e parë të votimit në Dhomën e Ulët të parlamentit.

Merkel ka bërë betimin në rezidencën e presidentit, Frank-Walter Steinmeier në qendër të Berlinit, transmeton REL.

Me këtë votim ka përfunduar bllokada politike disa mujore në vendin evropian me ekonominë më të madhe.

Rritja e partisë së krahut të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (AfD) në zgjedhjet e muajit shtator të vitit të kaluar ka dobësuar partitë e tjera, duke përfshirë partinë e Unionit Kristian Demokrat (CDU) të kancelares Merkel.

Për këtë arsye ajo është detyruar të bëjë koalicion dhe Partinë Social-Demokrate (SPD).

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier në takimin e sotëm me kancelaren gjermane, Angela Merkel

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP