Prokurorët kërkojnë dënim me vdekje për sulmuesin e Floridas

Prokurorët amerikanë kërkuan dënim me vdekje për adoleshentin e akuzuar për vrasjen e 17 njerëzve në një shkollë të mesme në Florida, muajin e kaluar, transmeton REL.

Nikolas Cruz, 19 vjeç, e ka pranuar kryerjen e sulmit dhe është ngarkuar me 17 akuza për vrasje me paramendim.

Sulmi në Parkland është më vdekjeprurësi në një shkollë amerikane qysh në vitin 2012.

Ai ka rindezur debatet rreth kontrollit më të madh të armëve të zjarrit.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Cruz i ka thënë policisë se ai ka arritur në kampusin e shkollës dhe se ka nisur të qëllojë nxënësit, përpara se të hidhte armën dhe të largohej.

FBI ka pranuar se ka marrë një paralajmërim për të vitin e kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP