Ndërroi jetë fizikanti Stephen Hawking në moshën 76-vjeçare

Fizikani i njohur botëror, Stephen Hawking, ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Ai ka vdekur në shtëpinë e tij në Kembrixh, në orët e para të ditës së sotme, tha familja e tij, transmeton P0rtalb.mk.

Shkencëtari britanik ka qenë i njohur për punën e tij me vrimat e zeza dhe relativitetin dhe ka shkruar disa libra shkencorë, përfshirë “Një histori e shkurtër e kohës”.

Në moshën 22-vjeçare, Hawking i janë dhënë vetëm disa vite jetë, pasi është diagnostikuar me një formë të rrallë të sëmundjes së qelizave nervore.

Sëmundja e ka lënë atë të paralizuar dhe në pamundësi për të folur, përveç me një sintetizues të zërit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP