Arabia Saudite miraton planin për programin paqësor bërthamor

Këshilli i Ministrave i Arabisë Saudite ka miratuar nisjen e një programi bërthamor kombëtar, njoftoi sot Agjencia e Shtypit e Arabisë Saudite (SPA), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas SPA-së, Këshilli i kryesuar nga mbreti Salman bin Abdulaziz, theksoi se programi i propozuar bërthamor do të përkushtohej ekskluzivisht për “qëllime paqësore” dhe do të mbikëqyret nga organet rregullatore ndërkombëtare.

Ministri saudit i Energjisë Khalid al-Falih njoftoi më herët planet për të nënshkruar marrëveshjet për ndërtimin e dy stacioneve të energjisë bërthamore vitin e ardhshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP