Afrika e Jugut shpalli katastrofë natyrore për shkak të thatësirave

Qeveria e Afrikës së Jugut sot shpalli katastrofë kombëtare për shkak të thatësirave të vazhdueshme dhe mungesës së ujit në disa pjesë të vendit, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministëri i Qeverisjes Bashkëpunuese dhe Çështjeve Tradicionale, Zweli Mkhize, u tha gazetarëve në parlament se tre nga nëntë provinca janë të prekura.

Cape Town, një destinacion i popullarizuar turistik, është ndër më të goditurat. Zonat tjera të prekura përfshijnë pjesë të Kepit Verior, Kepit Lindor dhe Kepit Perëndimor.

Për shkak të ndryshimeve të kushteve klimatike në Afrikën e Jugut ka rënë më pak reshje ose fare nuk ka rënë për disa muaj. Shumica e digave në vend kanë regjistruar ulje të niveleve të ujit.

Mkhize thotë se gjithsej 6 miliardë rand (508 milion dollarë) janë ndarë për fatkeqësitë në buxhetin e vitit 2018-2019.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP